+36/62 552 317

iroda@ovari.hu

 

A termőföldeken fennálló osztatlan közös tulajon visszaszorításának következő lépcsőfoka: változtak a termőföldek öröklésének szabályai

A termőföldeken fennálló osztatlan közös tulajon visszaszorításának következő lépcsőfoka: változtak a termőföldek öröklésének szabályai

A termőföldekre vonatkozó jogszabályok változása az utóbbi években az osztatlan közös tulajdon visszaszorítását célozza, ez az oka az öröklés útján történő termőföld tulajdonszerzési szabályok változásának is.

Rengeteg termőföld van magántulajdonban ma Magyarországon, így nagyon széles kört érint a termőföld öröklés útján történő tulajdonszerzése.

Korábban egy termőföld törvényes öröklési rend szerinti tulajdonszerzése során a tulajdon osztatlan közös tulajdonként szállt át az örökösökre, idéntől azonban a törvényes öröklés szabályaiban fontos változás állt be.

A 2022. december 31-ét követően elhunyt örökhagyó termőföldtulajdonát több örökös közösen örökli, az osztatlan közös tulajdonszerzésre csak egy átmenetei, öt éves időtartamra van lehetőség, mely idő alatt az örökösöknek rendezniük kell a föld sorsát, máskülönben az állam kényszerétékesíti a területet az osztatlan közös tulajdon megszüntetése céljából.

Ha az örökhagyó kizárólagos tulajdonában álló ingatlant a törvényes öröklés szabályai szerint több örökös közösen örökölné, az örökösöknek bizonyos korlátozások figyelembevételével a hagyatéki eljárás során lehetőségük van az ingatlan megosztásával megelőzni az osztatlan közös tulajdon létrejöttét.

Ha a hagyaték tárgya egy osztatlan közös tulajdonban álló ingatlanban fennálló tulajdoni hányad, melyet a törvényes öröklés szabályai szerint több örököstárs közösen örököl, az örököstársaknak választaniuk kell a törvény adta lehetőségek körül annak érdekében, hogy elkerüljék a tulajdoni hányad további aprózódását – osztályos egyezséget köthetnek, átruházhatják az örökrészüket, vagy felajánlhatják az állam javára a földterület tulajdonjogát.

Ha ezek közül egyikre sem kerül sor, akkor a tulajdoni hányadot a törvényes öröklés szabályai szerint megöröklik ugyan az örökösök, de öt éven belül dönteniük kell, milyen módon szüntetik meg a közös tulajdont, ellenkező esetben az örökléssel érintett tulajdoni hányadok esetében kényszerértékesítésre kerül sor.

Nézzük részletesebben a lehetőségeket:

Végrendeleti öröklés esetén nem kell alkalmazni az új szabályokat, így amennyiben a termőföld tulajdonosa még életében rendelkezik arról, hogy kire szálljon a vagyona – a Ptk. végrendeleti öröklésre vonatkozó szabályainak figyelembevételével –, szabadon határozhatja meg az öröklés rendjét, azaz azt, hogy kire szálljon a termőföld és kire az egyéb vagyonelemek tulajdonjoga. Fontos szabály, hogy végrendeleti öröklés esetén törvényes örökösnek nem minősülő végrendeleti örökös kizárólag abban az esetben szerezheti meg termőföld tulajdonjogát, amennyiben az illetékes Kormányhivatal a tulajdonszerzést jóváhagyja (többek között a tulajdonszerzési korlátozásokra, így földszerzési maximumra vonatozó szabályok figyelembevételével). A kormányhivatali jóváhagyás hiányában a közjegyző nem adhatja át a hagyaték ezen részét a végrendelet alapján, hanem a törvényes öröklés rendje fog érvényesülni.

A törvényes örökösöknek lehetőségük van a hagyatéki eljárás során egymással osztályos egyezséget kötni, melynek keretében még a közjegyző előtti hivatalos eljárásban szabadon megállapodhatnak egymással abban, hogy melyikük mit örököljön – csak egyikük örökölje az összes termőföldet, vagy felosztják egymás közt az egyes földterületeket, így mindenki kizárólagosan szerez tulajdonjogot az adott ingatlanon. Ebben az esetben tehát az örökösöknek lehetősége van arra, hogy eltérjenek a törvényes öröklés rendjétől.

Az örökösök rendelkezhetnek arról, hogy a reájuk eső örökrészt átruházzák egy másik örökösre, vagy az öröklésben érdekelt más személyre, hagyatéki hitelezőre. Az örökrész átruházására visszterhesen és ingyenesen is lehetőség van.

Az örökösök dönthetnek arról is, hogy közösen értékesítik az egész termőföldet és a vételárat felosztják egymás között.

A földterületet az örökösök felajánlhatják ingyenesen az állam javára is, ebben az esetben azonban a földért cserébe nem kapnak semmit, ellenben szabadulnak az adminisztrációs költségektől, az ügyintézéssel járó kellemetlenségtől és az ügylet adómentes.

Abban az esetben, ha az örökösökre a törvényes öröklés szabályai szerint átszáll a 2022. december 31-ét követően elhunyt örökhagyó után a termőföld tulajdonjoga, ezzel osztatlan közös tulajdont létrehozva, és az örökléstől számított öt éven belül nem tudnak megegyezni a föld sorsát illetően, a megörökölt tulajdoni hányadok kényszerértékesítésére kerül sor.

Összességében tehát elmondható, hogy a termőföld tulajdonosoknak mindenképpen érdemes haláluk esetére előre végrendelettel rendelkezni a termőföldekről a későbbi viták elkerülése érdekében, a végrendelet elkészítésénél azonban figyelemmel kell lenni a szigorú szabályozásra, a tulajdonszerzési korlátokra, ezért érdemes szakember – közjegyző, vagy földügyekben jártas ügyvéd – közreműködését kérni.

 

A bejegyzés tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Óvári Ügyvédi Iroda a jelen bejegyzés egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.